Tüvtürk Araç Muayene Randevu

Araç Muayene Randevu Almak için Tıklayınız.

arac-muayene-randevuTüvtürk araç muayene randevu sisteminde aynı plakaya ait aracın yılda iki defa randevu alma, üç defa değişiklik yapma hakkına sahip olduğunu, aksi takdirde randevusuz hizmet veren araç muayene istasyonuna gitmek zorunda kalarak saatlerce sıra bekleyerek ve zaman kaybına uğrayacağınızı ve hatta fenni muayene yaptıramayacaklarını hatırlatmak isteriz.
Bir plakaya alınan araç muayene randevusu başka bir araç plakası ile değişikliği yapılamamakta olup, randevu kaydı tamamlanmış bir aracın ruhsat sahibi dışında başka biri tarafından Araç muayene yaptıracak ise son bir ay içinde bir başkası adına ruhsat sahibi aracın muayene işlemleri yaptırmamış ise araç muayenesini yaptırabilmektedir.
Tüzel kişiler adına kayıtlı araçlarının muayene yaptırılabilmesi için o kurumun çalışanı ise o kurum tarafından düzenlenmiş yetki yazısı, imza yetkilisi ise imza sirküleri, bunların dışında başka bir şahıs muayene yaptıracak ise noter onaylı vekaletname istenmektedir. Kamu ya da dernek araçlarının Araç muayene yaptırılabilmesi için yaka kartı veya yetkilendirme yazısı istenilmektedir. Çok yoğun çalışan araç muayenesi yapan istasyonlara randevu alıyorsanız, muayene süreci için ortalama 1-2 saatinizi ayırın, zaman planınızı buna göre yaparak, TÜVTÜRK randevu sisteminden size aldığımız randevu saati, muayenenin başlama saati değil, araç sahibinin muayene istasyonuna gittiğinde müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir. Araç muayene rezervasyon işlemleri, kabul işlemlerine takiben, ortalama 1 saat sürmektedir. İstasyon alanına giriş, müşteri kabulü ve gişelerden ücret ödeme ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle şehir merkezlerinde yer alan istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayırarak, planınızı buna göre yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Vergi borcu, trafik cezaları, hgs ve ogs borçlarını mutlaka detaylı olarak kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden araç muayeneye istasyonlarına gitmeyiniz. Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle istasyonlarda muayene öncesinde araçlar için kayıt öncesi detaylı borç kontrolü sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, kesinlikle muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı için aradığımızda borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek gelmelerini hatırlatırız. Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin! Bu hizmeti Tüvtürk istasyonlarından da alabilirsiniz. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araba muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.
Araç ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer şirket, kamu için ek olarak gereken size belirttiğimiz zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. İstasyonlara muayene hizmeti için giderken, aracınızın LPG/CNG’li ise Gaz sızdırmazlık raporu almanız gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması durumunda lpg daha önceden ruhsatınıza işli ve 10 yıl süreyi aşmamış ise hafif kusur olarak değerlendirilmektedir. Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun.
Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, tadilat muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak zorunlu gaz sızdırmazlık raporu ile montaj tespit raporu (LPG/CNG ve buna benzer araçlar için sonradan takılaran tadilatlı olarak istasyona başvuran araç sahipleri için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye şoförler ve otomobilciler federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir.
Araç muayene ücretleri, gecikme ve diğer tüm ödemeler nakit olarak gerçekleştirilmekte ve kredi kartı ile ödenememektedir. Araç muayenesi için ödenen ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. 2014 yılı için egzoz emisyon ölçümü ücreti 35 TL’dir. İlk kez ölçüm yaptıran araçların 6 TL’ye motorlu araç egzoz gazı emisyon ruhsatı alması gerekmektedir. Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemeyin! 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5 i kadar muayene gecikme ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir. Motosiklet sahiplerinin araç muayeneye giderken kasklarını cam koruyucu yoksa rüzgar gözlük de yanında bulundurmaları zorunludur. Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orijinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir. Diğer araçlarda bulunması gereken ilk yardım seti, yangın tüpü, reflektörler vs. zorunlu olmayarak hafif kusurlu olarak değerlendirilmektedir.
30.03.2014 tarihi itibariyle araç muayeneden geçemeyen araçların satışı da yapılamayacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü, artık muayenesi olmayan araçların satışının yapılmadığını, muayenesiz araçların tescil aşamasında tescil ettirilmediğini, otomobil alacakların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini bildiriyor. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 araç muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor. Trafikte bulunan araçların yüzde 71,4′ü araç muayenesi yapılmış araçlardan, yüzde 28,6′sı ise araba muayenesi yapılmamış araçlardan oluşuyor.
Araç muayenesi, araçların türüne ve kullanım şekline göre, zorunlu olarak yılda 1 kez ya da iki yılda 1 kez yapılmaktadır. Araç muayene işlemi Avrupa standartlarına uygun olarak Tüvtürk arac muayene istasyonlarında Türkiye genelinde tarafsız bir şekilde yapılmaktadır.

Anahtar kelimeler
araç muayene, araç muayene randevu, araç muayene randevu alma, araç muayene randevusu, araç randevu, araç randevu alma, tüvtürk, tüvtürk randevu, tüv randevu, tüv türk, tuv turk, tüv turk, tuv türk, tuv randevu, tüv randevu alma, tuv randevu
ARAÇ MUAYENE RANDEVU VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ